2005/713
En skål samt to vaser af stentøj. Dekoreret med hhv. æggeskalsglasur, turkisblå/grøn glasur samt rødbrun glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. Modelnumre hhv. 3 III, 118 og rødbrun vase utydeligt nummereret. Udført 1937–1949. H. 6–8. (3)
Almindelig brugsslitage. Skål med enkelte overfladekrakeleringer/hårrevner indvendigt i bund.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
27 bud