1411/1566
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret i farver med longevity tegn og blomster, mærke i bund Guangxu 1874–1908 samt vase dekoreret med grøn/brun flydeglasur. H. 7/15 cm. (2)
Proveniens: Erhvervet af ejers familie i Kina i 1920-erne
Fremstår med alders- og brugsslitage. Vase med afslag på bund.
Varia, 13. marts 2014
Vurdering
Hammerslag