Sigvard Bernadotte (f. 1907, d. 2002)
“Bernadotte”. Bestikdele af sterlingsølv. Georg Jensen 1933–1944 og efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1590 g. (50)
Bestående af: 8 middagsknive med langt skaft L. 22., 10 middagsgafler L. 19,2., 9 middagsskeer L. 19,7., 4 pålægsgafler L. 15,2., 2 pålægsgafler L. 11,3., 10 kaffeskeer L. 10,8., 1 smørkniv L. 15., 1 sildegaffel L. 16,1., 1 lagkagekniv L. 25,7., 2 små serveringsskeer L. 18., 1 kanapéske L. 15,2., 1 flaskeåbner med kort skaft L. 11,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Pålægsgafler med nogle mørke overfladepletter samt mærker hidrørende fra kontakt med elastikker. Flaskeåbner med mere omfattende slitage.