12022/​62

Stor samling danske og udenlandske bøger og tidskrifter udelukkende omhandlende fugle jvf. nedenstående liste. 20. årh. Herudover en stor samling dias med fugleoptagelser gennem mange år på rejser rundt i verden. + Diverse håndskrevne notesbøger mm. Der er tale om ca. 20 hyldemeter i alt.

Tidsskrifter indbundet (I) - Tidsskrifter uindbundet (UI).

American birds I: 1978, 1979 (2 bind) UI: 1977, 1980–90 American Birds 1975 1–4 incorporating Audubon Field Notes

Alouda I: 1974–75, 1976–77, 1978–79 (3 bind) UI: 1980–88, 1989 hæfte 1 og 2

Anser I: 1978–79 (1 bind) UI: 1974–77, 1980–90(3 hæfter) 1991 Supplement 16, 18, 19, 22: Fåglar i Skåne 1983–86

Anzeiger der Ornithologischen Gesellschaft in Bayern I: 1974–76, 1978–79 (2 bind) UI: 1980–89

Ardea I: 1974–78 (1 bind) UI: 1979–87

Ardeola I: 1973–74, 1975–76, 1975 special (3 bind) UI: 1987–90(1 fra 1990)

Aves I: 1965–67, 1968–69 (2 bind) UI: 1973–1976

Audubon UI: 1973–81, 1982(ikke komplet)

Bird-Banding I: 1976/77, 1978/79 (2 bind) UI: 1974–75

Bird Study I: 1973/74, 1975/76, 1977/78 (3 bind) UI: 1979/80–1987/88, 1989(2)

Bokmakierie UI: 1973–87

British Birds I: 1974, 1976, 1978, 1979 (4 bind) UI: 1977, 1980–1991

British Ornithologists’ Club UI 1974–82 Calidris UI: 1978–87

Cyanopica I: 1968–74 (1 bind) UI: 1978/79, 1979/80, 1981–87

Dansk naturfredning UI: 1951–65, 1953, 1957 og 1959 – 1961 mangler

Dansk ornitologisk forening (DOF) I: 1969/71, 1972/74 (2 bind) UI: Fugle 1981–95 UI: Fugle i felten 2001–2012 UI: Fugle og natur 1996–2012 UI: DOF NYT løse nr. 1995–2000

Dansk ornitologisk forenings tidsskrift I: 1969/ 71, 1972/75, 1976/778 ( 3 bind) UI: Diverse løsnr. 1993–2000 UI: 100 års festskrift 2006 nr. 3

Danske fugle I: 1971/74, 1975/78 (2 bind)

Danske naturlokaliteter I: 1968–1976 (1 bind)

Danske vildtundersøgelser I: 1970–77 ( 1 bind)

Die Vogelwelt I: 1974–77 (1 bind)

Die Welt der Vögel I: 1975–78 (1 bind)

Die Welt der Tiere UI: 1979–82

Dutch birding UI: 1979–1976

Sælger oplyser

Alt materialet har været opbevaret korrekt og er altovervejende i glimrende stand.

Kunst, antikviteter & design, 28. maj 2020

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag