C. F. Aagaard (f. Odense 1833, d. København 1895)
En sommereng i kanten af en skov. Sign. C. F Aagaard. Olie på lærred. 25,5×30,5.
Mindre krakeleringer. Retoucheringer samt lille bule ved kant. Behov for let opstramning.