Fire bukkelfade af fajance, dekorerede i underglasur blå to med “en chinoiserie”, fornemme folk samt landskab med fugl, ét sign. B antagelig Bruxelles. De øvrige Sydtyskland, 18. årh. Diam. 29,5–39,5. (4)
Proveniens: Tre af dem erhvervet ved Bruun Rasmussen Kunstauktioner i 2009, auktion 801 lot 359. Før dag Bjørn Wiinblads private samling.
Udstillet: Den 19. Antikvitetsudstilling, Odd-Fellow Palæet, 1982. Omtalt i artiklen: En samlers passion af Jørgen Ahlefeldt-Laurvig. (s. 6)
Afslag på kanter; to fade med gennemgående revne (et af dem længere), slitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024