2412/​141

Fire bukkelfade af fajance, dekorerede i underglasur blå to med “en chinoiserie”, fornemme folk samt landskab med fugl, ét sign. B antagelig Bruxelles. De øvrige Sydtyskland, 18. årh. Diam. 29,5–39,5. (4)

Proveniens: Tre af dem erhvervet ved Bruun Rasmussen Kunstauktioner i 2009, auktion 801 lot 359. Før dag Bjørn Wiinblads private samling.

Udstillet: Den 19. Antikvitetsudstilling, Odd-Fellow Palæet, 1982. Omtalt i artiklen: En samlers passion af Jørgen Ahlefeldt-Laurvig. (s. 6)

Afslag på kanter; to fade med gennemgående revne (et af dem længere), slitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK