1451/752
Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Lænestol med indstillelig sæde/ryg, stel af bøg, armlæn og fødder af teak. Løse epeda hynder i sæde og ryg betrukket med grønt uld. Model FD 161. Udført hos France & Daverkosen.
Litteratur: “Møbler” nr. 12–1953, side 14.
Knock-down system. Kan skilles ad uden brug af værktøj.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker primært på stel. Hynder med enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 16. december 2014
Vurdering
Hammerslag
10 bud