2416/​539

Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)

Et sæt på seks stole af eg, betrukket med grønt velour. Model 54. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)

Litteratur: Produktkatalog fra Nyrup Møbelfabrik.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK