Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“Jeg slipper dig ikke”, 1988. Sign. Balle; titel på bagsiden. Olie på lærred. 64×46. Bog om kunstneren samt udstillingskatalog medfølger. (3)
Litteratur: Henning Smidth nr. 1988–018. Litteratur: Lise Gotfredsen: Mogens Balle", Borgen, København, 1996. Omtalt s. 83–86. Gengivet i farver s.85. Litteratur: Mogens Balle - Den sansende kunstner", udgivet i forbindelse med udstillingen af samme navn, 2009. Udstillet: “Mogens Balle - Den sansende kunstner”, Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum, Herning, Skovhuset ved Søndersø samt Bispegaarden Kalundborg, 2009–2010. Udstillet: “Mogens Balle - Den sansende kunstner”, Cobra Museum voor Moderne Kunst, Amstelveen, 2010. Proveniens: Galleri Franz Pedersen, Horsens.
“Et af hans sidste billeder kalder han: ”Jeg slipper Dig ikke“. Det er et ret lille billede med en mægtig, sugende bevægelse op mod højre hjørne. Det er, som om hans hundevæsener såvel som alle hans andre skabninger er forenet i én stor søgen opad, ivrige efter at oveleve, holde fast eller hige ud af billedplanet.” (Lise Gotfredsen s. 83–84.)
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Moderne malerier og skulpturer, 3. juni 2019