2032/898
Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“Solbuen” fra mappen “Regnbuen”, 1971. Sign. M.B. Litografi i farver. Lysmål 38×48,5.
Literature: Henning Smidth no. 1971–001.
Undersøgt i ramme. En mindre lys “plet” i øvre venstre hjørne L. ca. 1 cm.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag