2138/864
Et par lænestole med ben af palisander, betrukket med sort skind. Model VP 64. Udført hos Vejen Polstermøbelfabrik. (2)
Litteratur: Domus Danica katalog, 1968.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag