2039/​723

“Arvesølv 1”. Bestik af sølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 1383 g. (50)

Bestående af: 6 middagsknive med langt skaft, 6 middagsgafler, 10 frokostknive med kort skaft, 6 frokostgafler, 6 dessertskeer, 5 mokkaskeer, 2 teskeer, 6 kagegafler, 1 marmeladeske, 1 sauceske, 1 serveringsske L. 24,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte knive med mellemrum mellem skaft og stålblad. Serveringsske med nogle buler på laf. Nogle mørke overfladepletter - især på middags- og frokostgafler samt marmeladeske.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
3.000 DKK