“Arvesølv 1”. Bestik af sølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 1383 g. (50)
Bestående af: 6 middagsknive med langt skaft, 6 middagsgafler, 10 frokostknive med kort skaft, 6 frokostgafler, 6 dessertskeer, 5 mokkaskeer, 2 teskeer, 6 kagegafler, 1 marmeladeske, 1 sauceske, 1 serveringsske L. 24,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte knive med mellemrum mellem skaft og stålblad. Serveringsske med nogle buler på laf. Nogle mørke overfladepletter - især på middags- og frokostgafler samt marmeladeske.
Moderne kunst og design, 22. september 2020