1946/288
Turkmensk Tekke kappe til kvinde, rigt broderet med stiliseret mønster, langs ryggen to løse broderede bånd. 19. årh. L. 107 cm.
Alders- og brugsslitage, nogle løse tråde, huller i kraven, nogle steder slidt igennem stof.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag