1946/​288
Turkmensk Tekke kappe til kvinde, rigt broderet med stiliseret mønster, langs ryggen to løse broderede bånd. 19. årh. L. 107 cm.

Be­skriv­el­se

Alders- og brugsslitage, nogle løse tråde, huller i kraven, nogle steder slidt igennem stof.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Etnografica

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

2.000 kr.

2.000 kr.