2049/​264

To Louis XVI peberbøsser, stik-graveret med guirlander, sløjfer og medailloner, det ene fodstykke punslet med ejerdata JL LH 1811, det andet CS EAhS. Mester Niels Peder Høvring, Randers ca. 1782–1819. H. Samt sukkerstrøbøsse af sølv, Louis XVI form. Fodstykke med tidligere stempler (København 1756) benyttet, samt utydeligt mestermærke. Vægt 483 g. H. 12–20 cm. (3)

Proveniens: Dansk privat samling.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag