Foto endnu ikke klar
891/​1308

Torkov (, 20. årh.)

Unika skænk af Zebrano opsat på to ovale baser. Top af sort glas, ilagt blåt felt dekoreret med “havmotiv”. Rundet front med tre skuffer af rodtræ samt fire låger beklædt med lys “Lincrusta”. Indvendigt med hylder. Beslag af messing samt orange-brunt lakerede kuglegreb. Udført 1935 for Illums. H. 94,5. D. 46. L. 201,5.

Proveniens: Udført på specialbestilling til Hr. Torkovs eget hjem. Torkov var leder af møbelafdelingen ved Illums og har formentlig selv stået for formgivning af møblerne.

Litteratur: “Bygge og Bo”, 2. årgang, 1935, hæfte 3, omtalt og afbilledet s. 21.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 3. december 2019

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag