2138/995
Ernst Kühn (f. København 1890, d. Gentofte 1948)
Lille sidebord af riopalisander med profilerede ben. Kvadratisk top med rundede hjørner, ilagt plade af glas. Udført og mærket hos Normina, 1930'erne. H. 56. B./L. 50.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Nogle større finérskader på top. Glasplade passer ikke.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag