Lynn Chadwick (f. London 1914, d. Lypiatt Park 2003)
“Three Standing Figures”, 1976. Stemplet C 75, E/4, 5/8. Bronze. H. 24. (3)
Litteratur: Dennis Farr og Eva Chadwick: “Lynn Chadwick Sculptor”, Complete Illustrated Catalogue 1947–1988", Oxford, 1990, nr. 709. Proveniens: Dansk privatsamling.
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021