Ubekendt maler, 18. årh.
Portræt af en kvinde i en gul silkekjole med kniplingskrave og blåt hårsmykke. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 74×56.
Retoucheringer/reparationer. Behov for rensning. Krakeleringer, især langs kanterne. Lærredet er dubleret. Buler.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
19 bud