922/​122

Michail Vasilievich Boskin, tilskrevet (f. Korelovschina, Skt. Petersborg provinsen 1875, d. Zagorsk, Moskva provinsen 1930)

Folkeliv ved Troitsko-Sergieva Lavra i Sergiyev Posad uden for Moskva. Usigneret. Olie på lærred. 52×93.

Proveniens: Johan Oluf (1888–1954), dansk diplomat og charge d'affaires og gesandt i flere lande, bl.a. Estland, Polen, Spanien, Ecuador og Peru. I 1930'erne var hans virke i Estland med f.eks. diplomatrejser til Moskva. I netop denne periode erhvervede den kunstinteresserede Johan Oluf nærværende maleri. Herefter, til i dag, hans nevøs søn, bosiddende i Danmark.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?