922/​123

Vladimir Egorovich Makovsky (f. Moskva 1846, d. Skt. Petersborg 1920)

“En reprimande”. Sign. V. Makovsky 1883–1919 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 40×31

Nærværende maleri er kunstnerens variant fra 1919 af hans værk med samme titel fra 1883. Det ældste værk ejes af Ivanovo Regional Art Museum i Ivanovo, nordøst for Moscow.

Proveniens: Sverre Diesen (f. Oslo 1880, d. ss. 1975). Han var koncerndirektør på Kværner Brug og i den forbindelser på forretningsrejser til Rusland. I årene omkring den russiske revolution 1917 erhvervede han her russisk kunst og antikviteter, heribland nærværende maleri. Kværner Brug var et norsk ingeniør- og byggeservicefirma, ledende indenfor industri- og skibsteknologi, energiproduktionsudstyr og jernstøberi.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?