Augsburg frugtbestik af forgyldt sølv med skafter af elfenben, bestående af seks gafler, seks knive, seks skeer samt serveringskniv/spade. Diverse mestre, primært Johan Georg Kröner og Balthasar Friedrich Stenglins værksted. Augsburg 19. årh.s første tredjedel. L. 17,5–19,5 cm. I tilhørende æske af rød maroquin med guldtryk.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII af Danmark.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Elfenben gulnet og med revner. Tre knive med defekt blad/skafte montering. En gaffel mangler skaft-dupsko, en gaffel med løs tænder/skaft montering, flere tænder let skæve. Æske med defekt låg-beslag, nøgle medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020