Lille vandspand af drivtømmer, sider, hank og rand prydet med talrige firkantede skæringer. Scoresbysund/Itseqqortoormiit, Østgrønland, 20. årh.s første halvdel. H. 13 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ydre revne på side. Få monteringer faldet af. Tekst dateret 1960 skrevet med blæk på siden.
Grønlandsk kunsthåndværk - Mellem myter og mennesker, 5. oktober 2020
23 bud