1407/​884

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

Kvadratisk lampebord af teak med krydsbensstel, top med indlagte fliser af azurblå stentøj. Stemplet Nissen Langaa, Danmark IHQ. H. 47. L. 48,5. B. 48,5.

Udført i få eksemplarer, som prototype.

Proveniens: Familie til Nissen, Langaa.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Lus i kant.

Moderne kunst og design, 11. februar 2014

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
5.000 DKK