2024/​556

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Vitrineskab af mahogni, front med to låger og to glaslåger. Udført hos Frits Henningsen. 1940erne. H. 172. B. 130. D. 36.

Proveniens: Frits Henningsens barnebarn.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Finérskader. Tørringsrevner. Vandskjolder. Stødmærker og afslag. Nøgle medfølger ikke.

Moderne kunst og design, 9. juni 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag