2024/556
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Vitrineskab af mahogni, front med to låger og to glaslåger. Udført hos Frits Henningsen. 1940erne. H. 172. B. 130. D. 36.
Proveniens: Frits Henningsens barnebarn.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Finérskader. Tørringsrevner. Vandskjolder. Stødmærker og afslag. Nøgle medfølger ikke.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag