1411/138
G.F. Hetsch (1788-1864), tilskrevet
Sæt på seks tidlige nyrokoko stole af mahogni. 19. årh.s midte. Desuden Biedermeier bord. H. Bord 60. Diam. 123. (7).
Ifølge mundtlig overlevering i tidligere ejers familie har møblerne oprindeligt stået på herregården Ravnholt på Fyn.
Bemærk venligst: Eftersyn vedr. dette katalognummer finder sted på Baltikavej 10.
Brugsslitage og småskader. Bordets stamme nedkortet.
Ældre malerier og møbler, 10. marts 2014
Vurdering
Hammerslag