1746/​140

Georg Carl Christian Raedel (f. Rendsburg 1808, d. København 1870)

“Portræt af Bispinde Schouboe”. Sign. G. Raedel 1838. Olie på lærred. 32×26.

Bagpå betegnet V [....] Schouboe d. 3/3 Febr. 1788, malt 1838 [......] 1864.

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling, 1927 nr. 1406 og 1931 nr. 1563. Solgt dennes auktioner Winkel & Magnussen 123, del II, 1932 nr. 153.

Talrige krakeleringer. UV-mærket.

Ældre malerier og møbler, 13. november 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK