1804/1678
Herrelommeur af 14 kt. guld, gylden skive med sorte arabertal og små sekunder, støvkapsel af forygyldt metal, lænke af 14 kt. guld. Vægt i alt ca. 97,5 g. Diam. 5. Lænke L. 29,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Glas mangler. Skive med misfarvning og ridser. Krog på urkæde udskiftet med en af forgyldt metal. Graveret. Enkelte mindre buler. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 25. januar 2018
Vurdering
Hammerslag
27 bud