2442/7039
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Fritstående tre-pers. sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg med blåt, rødt og hvidstribet græsk Savakuld samt skindkedder. Model 6092. Formgivet 1940. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. L. 202.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Betræk med pletter og smuds.
Vurdering
857084 |