895/​78

Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)

Skovsø, sommer, antagelig fra egnen omkring Himmelbjerget. Sign. J. la Cour 1. Juni 1882. Olie på lærred. 45×51.

I juni måned 1882 malede la Cour flere motiver fra egnen omkring Himmelbjerget.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

20.000–25.000 kr.

Hammerslag

20.000 kr.