Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
Skovsø, sommer, antagelig fra egnen omkring Himmelbjerget. Sign. J. la Cour 1. Juni 1882. Olie på lærred. 45×51.
I juni måned 1882 malede la Cour flere motiver fra egnen omkring Himmelbjerget.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020