1414/1518
Fransk kaminur i Boulle manér i kasse af skildpadde indlagt med messing, beslag af forgyldt bronze i form af putto, dragehoveder og rococoornamentik, forgyldt urskive med hvidemaljerede plaketter med romer- og arabertal. 19. årh.s midte. H. 44.
Mindre finerskader. Dele af messingindlægninger løs eller mangler. Afskalninger på bagsiden. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 3. april 2014
Vurdering
Hammerslag