Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)
“Grand Pavois”, 1956. Sign. Estéve, 74/175. Trykt hos Mourlot, Paris. Udgivet af l'Oeuvre Gravée, Zürich. Litografi i farver. Lysmål 65×49.
Litteratur: Prudhomme & Moestrup nr. 25.
Papiret er let gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 5. august 2014