Bjergprædikenen. Studie til altertavle i Nyborg Vor Frue Kirke. Usigneret. Olie og bly på lærred monteret på træ. Lysmål 22×15,5.
Nærværende værk er en skitse til Eckersbergs altertavle i Nyborg Vor Frue Kirke.
Proveniens: Eckersbergs dødsboauktion 1854 nr. 124. Justitsråd C.B.A. Dahl, Østergaard (1854).
Litteratur: Skitsen er omtalt i Jette Kiærboes artikel i Kunstmuseets Årsskrift 1975 s. 162, note 87, samt i Niels Jørgen Andreasens artikel “Dahls malerisamling” i bogen 'Den Gamle By. Danmarks Købstadsmuseum', Aarhus 1995, s. 151, nr. 54.
Mindre krakeleringer samt enkelte minimale afskalninger. Hvidlige misfarvninger. Behov for rensning.
610705 | ||
801198 | ||
610705 |