Kinesisk figur af forgyldt bronze i form af Amithaba siddende i dhyanasana på trone, bagside med flamme mandorla, hår med rester af blå maling. På front af trone inskription: Da Qing Qianlong Geng Yin Nian Jing Zao - lavet med respekt i Qianlong year of Gengyin - 1770. Vægt 1060 gr. H. 21 cm.
Proveniens: Svend Pontoppidan Møller, plantagebestyrer for United Plantations i Penang, Malaysia, hvor han bosatte sig i 1920erne til 1960erne.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 28. maj 2019