1726/​271

Renæssanceskab af egetræ med skæringer af nøddetræ, profileret top med tre kerubhoveder, overdel med to døre flankeret af fritstående snoede søjler, underdel med to skuffer og to døre, flade kugleben. 17. årh. og senere. H. 216. B. 123. D. 57.

Proveniens: Admiral Gjeddes Gaard, København.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Ældre malerier og møbler, 26. juni 2017

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK