2439/​600

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

“Den Røde Stol”. Meget tidlig, sjælden stol med stel af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med patineret, originalt Nigerskind beslået med skindbeklædte søm. Model 3758. Formgivet 1927. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Fabrik for Egetræsmøbler, 1927–1930.

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre hak på stel. Skind originalpatineret med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. Skind slidt af på nogle søm.

I Lyngby
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?