Galgano Cipriani (efter François-Xavier Fabre, efter Santi di Tito)
Portræt af Niccolò Machiavelli (1469–1527). 1807. Usigneret. Trykbetegnet Niccolo Machiavelli på afskåret stykke. Kobberstik. Lysmål 18×13.
Beskåret indenfor pladekanten. Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
13 bud