2050/736
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Kugleformet vase af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 17,3. Diam. 23.
Øverste kant med en ca. 3 cm. hårrevne. Fodrane med et lille afslag.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag
30 bud