Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
“Interiør fra Charlottenborg”. Kunstnerens hustru Martha i lyseblå kjole i Charlottenborgs æresbolig omgivet af malerier og empiremøbler. Sign. Viggo Johansen 1919. 68×86.
Udstillet: Charlottenborg 1935 nr. 259. Kunstforeningen, “Professor Viggo Johansen - Studier og tidlige Billeder”, 1936 nr. 111, her dog med forkert datering: 1920.Proveniens: Viggo Johansens dødsboauktion, Winkel & Magnussen 199, 1936 nr. 292, afb. s. 39.
Udsøgte malerier, 8. september 2004