Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
U.T. Sign. på bagsiden PK 08, Læsø. Olie på lærred. 90×75.
Proveniens: Galleri Bo Bjerggaard, København. Idéhistoriker Lars Morell har bidraget med følgende analyse af værket: “Motivet er de klippekanter, som Per Kirkeby i midten af 1990’erne hentede fra den italienske renaissancekunstner Andrea Mantegna. Kompositionen, farverne og malemåden peger imidlertid tilbage på de billeder, han malede efter rejsen til Mayalandet i 1971. Den turkise oliefarve er lige så frisk som de pågående lakfarver fra 60’erne og 70’erne, og det samme er de ”umulige” penselstrøg ud mod siderne. Klippen ”lyser” midt i det mørkegrønne – som en ruin skjult i regnskoven. Klippestykkets kantede linjer danner en konstruktion af samme art som revnerne i en forvitret bygning. Kirkeby skiftede stilart gennem årene – men visionen forblev den samme.”
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018