Historisk skjold, udskåret træ, sort og rødt pigment, hår. Dayak Borneo. H. 135, B. 48.
Proveniens: Proveniens: Ex. Antikvitetshandler Steen Strømberg 1947–2014. Ex. Antageligt Kaptajn W. Chimmo (1826–1891)
Vedhæftet gammel seddel (1800tallet?).
“Headhunters Pirates Shield, ornamented with hair of victims. Taken with other trophies by Captain W. Chimmo R. N. , From the Pirates of Borneo, And Tawi Tawi. H. M. S. Nassau”
To stykker træ med utydelig tekst medfølger, disse antageligt fra slaget.
Tribal art, 6. december 2020
13 bud