2049/​7121

Historisk skjold, udskåret træ, sort og rødt pigment, hår. Dayak Borneo. H. 135, B. 48.

Proveniens: Proveniens: Ex. Antikvitetshandler Steen Strømberg 1947–2014. Ex. Antageligt Kaptajn W. Chimmo (1826–1891)

Vedhæftet gammel seddel (1800tallet?).

“Headhunters Pirates Shield, ornamented with hair of victims. Taken with other trophies by Captain W. Chimmo R. N. , From the Pirates of Borneo, And Tawi Tawi. H. M. S. Nassau”

To stykker træ med utydelig tekst medfølger, disse antageligt fra slaget.

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK

13 bud

(Autobud) 55.000 DKK
50.000 DKK
(Autobud) 48.000 DKK
46.000 DKK
(Autobud) 30.000 DKK
29.000 DKK
(Autobud) 28.000 DKK
27.000 DKK
(Autobud) 26.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK