1822/539
Gerda Wegener (f. Hammelev 1886, d. Frederiksberg 1940)
Portræt af Eva Heramb. Sign. Gerda Wegener. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 26×19
Udstillet: “Gerd Wegener”, Arken, 2016 og “Millegården”, Stockholm, 2017.
Undersøgt i ramme. Lille revne øverst.
Moderne kunst og design, 29. maj 2018
Vurdering
Hammerslag
12 bud