Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
En dansk dragon og preussisk trompeter i en gade i Aarhus. Episode fra tre-årskrigen, hvor en ung preussisk trompeter tages til fange i Århus efter en hidsig jagt gennem stadens gader. Sign. K. H. R. 1910. Olie på lærred. 56×69.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 31. marts 2014