J. M. Preisler m.fl.
Odvardt Helmoldt de Lode m.fl.
Nicolas de Largilliere m.fl. (f. Paris 1656, d. sst. 1746)
Portrætter af Christian IV, Christian VII, Caroline Matilde, Louis le Grand, Charles Gobinet og Johann Friedrich Struensee samt “A Calm”. Tryksign. Kobberstik og mezzotinte. 18.-19. årh. Bladstørrelse 21,5×17–29×38. Lysmål 41,5×29,5 og 35×24,5. (7)
Provenance: The Ceres Brewery, Århus.
Papiret er gulnet. Delvist med fugtskjolder.
Ældre malerier og møbler, 2. december 2013