Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)
Et par hollandske landskaber. Sign. monogram 6. maj Zaandam 1908 og monogram 10–4-08. Pen på papir. Bladstørrelse hver 37×53. (2).
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 419, 1981 nr. 278.
Papiret er en smule gulnet. Monteret på papir. Enkelte små håndteringsmærker. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021