1949/​8700
Evgeni Alexandrovich Lanceray: “Farvelkysset”. Russisk skulptur af bronze med rester af forgyldning. Sign. E. Lanceray. C. F. Woerfell Bronzestøberi. H. 41.

Be­skriv­el­se

“Farvelkysset”. Russisk skulptur af bronze med rester af forgyldning, forestillende en kosak og ung kvinde, der tager afsked på hesteryg. Sign. E. Lanceray (med kyrilliske bogstaver). Udført hos C. F. Woerfell Bronzestøberi. H. 41.

Mindre aldersslitage, bl. a. hestehale med revne.

Russisk tema, 5. december 2019

Skulpturer & bronzer

Kunstner

Evgeni Alexandrovich Lanceray (f. Sankt Petersborg 1848, d. Sankt Petersborg ca. 1886)

Vur­dering

60.000–70.000 kr.

Hammerslag