H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)
“Pladsen ved Marmorkirkens ruin set mod Bredgade”. Sign. Holm. Pen og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 15×21. Damborg-ramme.
Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms malerier, 1994, nr. 2046.
Litteratur: Erik Housted, “Fattig-Holm. Tre Guldalderskæbner”, 1994. Afbildet s. 208 fig. 144.
Proveniens: Grosserer Henry Nexøe-Larsens samling, Hindemae, dennes auktion, Bruun Rasmussen 391, 1979 nr. 56.
Let gulnet men overordnet i flot stand. Undersøgt i rammen.
Kunst på papir, 29. juli 2024
10 bud