1532/​507

Gustaf Tenggren (f. Magra 1896, d. Dogfish Head 1970)

Eventyrillustration “Snehvide”. Sign. G. Tenggren, 19 Akvarel og blyant på papir. Lysmål 30×23.

Den svensk-amerikanske tegner og illustrator Gustaf Tenggren arbejdede som chefillustrator for The Walt Disney Company i slutningen af 30erne, hvor klassikere som “Snehvide og de syv små dværge”, “Fantasia”, “Bambi” og “Pinocchio” blev produceret.

“Snehvide” er originalillustrationen til “Grimms Eventyr”, som blev udgivet i 1929 af Jespersen og Pios forlag med billedbilag efter akvareller af Gustaf Tenggren.

Proveniens: I forbindelse med forlagets salg i 70erne fik nuværende ejer tegningen skænket i gave.

Tegn på alder/papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.

Moderne kunst og design, 4. august 2015

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK

(Autobud) 26.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
12.000 DKK