Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)
“Drengeportræt”. Antagelig forestillende Peter Carl Lykke Simonsen d. 1896. Som soldat blev han såret i Slaget ved Isted. Han var uddannet som tobaksspinder og blev bestyrer af en af C. W. Obels filialer i Ålborg. Sign. D.C.M.D 1834. Olie på lærred. 26,5×21,5.
Sigurd Swanes fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 4. afb. s. 17.
Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 12 afb. s. 30 bd. II, afb. og omtalt s. 58–59 bd. I.
Udstillet: Provinsmuseernes kunstskatte, Charlottenborg 1959.
Proveniens: Portrættet er muligvis bestilt 1834 af ægteparret Carl Vilhelm Dreyer og Nicoline Cecilie Emilie Simonsen (deres søn), herefter antagelig til Hans Caspar Simonsen, Nicolines bror og kone. Nedarvet i familien Simonsen. Frøken Wera Simonsen ejede det fra 1921 til 1975, hvor hendes bror arvede det. Efter hans død overgik det til enken og sidenhen til hendes bror.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020